Nyreforeningens protektor H.M. Dronning Mary har sendt denne lykønskning til Nyreforeningens medlemmer og frivillige:
Hjerteligt tillykke med 50-års fødselsdagen.
Nyreforeningen er sat i verden for at sikre de bedste livsvilkår for mennesker med en kronisk nyresygdom og deres pårørende. En vigtig del af det arbejde består i at informere og vejlede, så livet med en kronisk sygdom også bliver et liv med livskvalitet og livsglæde.
Vi tager mange ting for givet i løbet af et liv.
Vores indre organer og deres livsvigtige funktioner er en af dem. Vi skænker dem ofte først en tanke, idet de ikke længere fungerer, som de skal. Når det sker, går de til gengæld fra ingen til stor opmærksomhed på rekordtid.
Når en nyre sætter ud, kan det ændre et liv. Både for den berørte og for de pårørende. I sådan en situation har de fleste mennesker brug for viden og vejledning. Hvad kommer sygdommen til at betyde for mit liv? Hvilke behandlingsmuligheder er der? Hvordan passer jeg bedst på mig selv?
Gennem 20 år har jeg som protektor fulgt Nyreforeningens vigtige arbejde for at oplyse om, forebygge og lindre nyresygdom. Jeg har gennem årene haft mulighed for at møde både medarbejdere, frivillige og medlemmer, og det har altid været en berigende oplevelse.
Jeg ønsker Nyreforeningen og alle medlemmer held og lykke fremover.
Stort tillykke.
H.M. Dronning Mary